20-24 Mayıs Paylaşımlarım

20 – 24 Mayıs 2019 tarihlerinde https://twitter.com/pandispanyagaze paylaşımlarım

MEDYACILARA Mehmet Nuri Parmaksız, http://www.mehmetnuriparmaksiz.com , 04.05.2012: “140 üyemiz Hakkın rahmetine kavuştu” “Tanrı” anlamındaki “Hak” kelimesine tamlayan eki ulandığında K ikizleşir ve kesme işaretiyle ayrılır. Doğru yazım: Hakk’ın… Öğretmen kimliğine hiç yakıştıramadık!

NEYMİŞ Dedim ya, hata yapanın ipliğini bir şekilde pazara çıkarmalıyım. Bunun için, devletin en başındakini bile uyarmayı bir vazife addederim. Yetkilileri uyarmak, sadece benim değil hepimizin görevi olmalı.Çünkü bu ülke bizim. (Tahir Orhan, TRT TRT Olalı) İşte duyarlı vatandaş!

NEYMİŞ 1 Yılbaşı geceleri eskiden sadece TRT’de izlenirdi. O da ne ikram ederse onu almak zorundaydı vatandaşlar. Şimdi öyle değil. Şimdi işler çok daha çetrefilli. Günlerini gün edip büyük paralar kazanma peşindeki ticari kanallar,…

NEYMİŞ 2 …bu gecelerde ne kadar müptezel sanatçı kişiler varsa, sınır tanımadan onları ekrana çıkarınca, bizim haspalar da yarışa girdi bunlarla. (Tahir Orhan, TRT TRT Olalı)

MEDYACILARA Asena Özkan, http://T24.com.tr , 08.02.2018: “Eski deyimle, ‘en ziyade müsaadeye mazhar’ yani…” “Müzaheret” yerine “müsaade” kelimesi kullanılmaya başlandı. Müzaheret: Arkalama, destekleme Müsaade: İzin

NEYMİŞ? Eski yengelerden Asena Erkin, Nişantaşı’nda pijamasıyla elinde telefon caddelerde tur atıyormuş. Haspa direk dansından vaz mı geçti?

DİL ZÜPPELERİ Müge Anlı, atv, 24.05.2019/10.25: “İnsanları irrite ediyor…” Türkçe fakiri “fenomen” kelimenin Türkçe karşılığı (sinirlendirmek) varken, İngilizcesini (irritate) kullanıyor!

HORR Ece Erken ve Bircan Bali, ekran başında uyuklamaya devam ediyor. Madonna’nın Eurovision yarışmasında birinci olmamasını ayıplamışlar. Eh ne diyelim, “Kılavuzu karga olanın…” diyelim mi? HORR

NEYMİŞ AKP’nin yeni yıldızı Ali İhsan Yavuz, gerçekten de “yavuz” bir politikacı çıktı! Kendileri “hukukçu”ymuş ama İstanbul seçiminde yapıldığını öne sürdüğü “yolsuzluğu” açıklarken önce “teamülen” dedi, sonra teamüden diye düzeltti! Ama bir türlü taammüden diyemedi! Attila Aşut

ALİ OKULU Müstafi başkan Melih Gökçek’ten inciler: “doğrumu?” İKİSİDE SÜİSTİMAL GAZİANTEP’DEYİM YSK’DA HUKUK DİLİYLE BAĞIRMIŞ” Hem yazmaya meraklı, hem imla özürlü… Bu kadar eleştiri karşısında insan utanır, bilen birisinden yardım alır! Ama nerede o duyarlılık?

MEDYACILARA Kanal 7, Haber Saati, 12.05.1999/21.00: “Beş aşağı, beş yukarı.” Deyimin doğrusu, “üç aşağı, beş yukarı”dır!

NEYMİŞ “Arapça bir dildir. Farsça yemeğin sonunda yenen tatlı. Türkçe ise sanat…” İran Atasözü

İNTİHAL Ey aşırmacılar kralı Elazığlı Sırrı Er, Prof. Dr. Hamza Zülfikar’ın Doğru Yazma ve Konuşma Bilgileri 1 kitabından bilgileri aşırırken vicdanın sızlamadı mı? (Sözün Büyüsü 2. baskı, Hayat Yayınları, 2014) Cevap versene aşırmacıııı… @hzrzorlu @HarunNihat @ibrahimmelek

İNTİHAL Elazığlı Sırrı Er, korkunç bir koleksiyocudur. Selahaddin Kocaaslan’ın iddiası: “Öyle şeyler yapmaz!” İşte portföyü: Hz. Muhammed Hz. Mevlânâ Sadi Şirazi Fethullah Gülen Nurullah Ataç Lev Tolstoy Lokman Hekim Yusuf Has Hacip Prof. Dr.Cahit Kavcar Prof Dr. Hamza Zülfikar

DURUMUN VAZİYETİ 30 yıllık televizyoncuyum diyen Müge Anlı, 1989’da televizyonculuğa başlamış oluyor! Başlamış başlamasına da 2007’de bir suikast sonucu öldürülen Benazir Butto’yu tanımıyor Sadece Türkçe cahili değil, aynı zamanda yakın tarih cahili… Ne dersiniz?

HORR Pakistan’da iki kere başbakanlık yapmış Benazir Butto, 27.12.2007’de bir suikast sonucu öldürülmüş. O tarihte 34 yaşında olan “fenomen” gazeteci Müge Anlı, Benazir Butto’yu tanımadığını söylüyor. “Fenomen” mi uyurgezer mi okurlar karar verecek!

MEDYACILARA Sözcü, 06.05.2019: “Karar 7’ye karşı 4 oyla, oy çokluğuyla alınırken…” Karar sayısı açıklanırken önce küçük olan sayı belirtilir. Doğru ifade: Karar 4’e karşı 7 oy çokluğuyla alınırken…

MEDYACILARA Abdülbaki Abayın, http://xn--wwwakszgazetesi-hmb1xx1b.comwwwaçıksözgazetesi.com , 01.10.2018: “Nuh Efsanesinde Tufan’dan sonra Nuh’un oğlu Yasef’e de Turan denilen Türk toprakları düşer ki, efsanelerde Türkler bu Yasef’ten gelmiştir.” Nuh’un oğlu Yasef değil Yafes’tir. Bilindiği gibi Yafes, Musevi adıdır!

MEDYACILARA Hıncal Uluç, Sabah, 11.05.2019: “İstanbul Rumeli Hisarı’nda, Aşiyan’da yatan şairlerde Erguvan’ı anlatıyor..” Hıncal Uluç’un Rumelihisarı ile Rumeli Hisarı arasındaki öğrenmeye niyeti yok. Üstelik öğretmenliğimiz bedava!

MEDYACILARA Sözcü, 28.07.2017: “En ziyade müsaadeye mazhar hale geldi.” “Müzaheret” yerine “müsaade” kelimesi kullanılmış. Müzaheret: Arkalama, destekleme, arka çıkma Müsaade: İzin

MEDYACILARA Mehmet Nuri Parmaksız, http://www.antoloji.com/kelebek-omru-siiri/ …: “Hakkın bizi halk ettiği toprak ne de paktır.” “Tanrı” anlamındaki “Hak” kelimesine tamlayan eki ulandığında K ikizleşir ve kesme işaretiyle ayrılır. Doğru yazım: Hakk’ın…

MEDYACILARA Meryem Aybike Sinan, http://www.haber7.com , 25.08.2014: “Şerefine haiz olmuş birisi olarak dün.” “Haiz”in anlamı, “Bir şeyi olan, elinde bulunduran, taşıyan” olduğuna göre önce gelen kelimenin “belirtme durumu eki” alması gerekir. Doğru yazım: Şerefini haiz…

MEDYACILARA Mehmet Nuri Parmaksız, http://www.mehmetnuriparmaksiz.com , 28.02.2015: “Öyle ki romanları içinde en öneme haiz olan…” Haiz”in anlamı, “Bir şeyi olan, elinde bulunduran, taşıyan” olduğuna göre önce gelen kelimenin “belirtme durumu eki” alması gerekir. Doğru yazım: Önemi haiz..

SPİKERLERE Ece Akyüz, tekleyerek ana haberi sunuyor (TRT Radyo Nağme ve TRT Radyo 1, 07.05.2019/700-730) – Telefonda telefonla görüştü – Seçim yenile yenilenecek – Rusya ve Amerika, Amerika Birleşik Devletleri – Tasvip et ettiklerini söyledi – Trabzonspor sa – Cüneyt Ça Çakır’ın

SAĞLIK SAĞLIK Yakın bir dostumuz ve Türkçe gönüllümüz için, tek kullanımlık göz damlası DEXA-SINE SE’e ihtiyacımız vardır. İlgilenirseniz memnun olurum.

MEDYACILARA Hıncal Uluç, Sabah, 23.05.2019: “İki cami arasında beynamaz” diye bir lafı vardır.” – “Bir lafı” değil “bir laf” vardır! – “İki yoldan hangisini tutacağını şaşırmış kimse.” anlamındaki deyimin doğrusu “İki cami arasında kalmış beynamaz.”dır

MEDYACILARA Hıncal Uluç, Sabah, 23.05.2019: “Teşekkürler Atam!.” Hıncal Uluç’a kesme işaretinin nasıl kullanılacağını öğretmek, hecin devesine tango yaptırmaktan zor!

NEYMİŞ Hıncal Uluç, 23.05.2019: “Türklerin hepsi biçer döğer gibi yok edildiler.” – “Biçer döğer” imlası yanlış, doğrusu “biçerdöver”! – “Biçerdöver”in anlamı “Ekin biçen, döven, taneleri ayıran, samanı deste veya balya durumuna getiren makine” olduğuna göre nasıl yok edilir

AT MARTİNİ Müge Anlı, atv, 07.05.2019/12.26: “O an ney var?” “Ne var diyemeyen ‘fenomen'” DEBRELİ MÜGE ANLI

AT MARTİNİ Müge Anlı, atv, 07.05.2019/10.08: “Kaybedecek şeyi olmayanlardan korkmayın.” Müge anlı mantığı böyle işler. Arnavut damarı var ya… DEBRELİ MÜGE ANLI

DURUMUN VAZİYETİ Müge Anlı, atv, 07.05.2019/10.23: “İki tane nikâhlı eş…” – “Fenomen” insanlardan hep taneyle bahseder. – Türkiye’de tek eşlilik var. Yüksek lisans sahibi olduğunu zırt pırt yumurtlayan Müge Anlı nerede yaşadığını bilmiyor!

UYARI Siz siz olun Facebook denilen siteye telefonunuzu vermeyin. Sabah akşam beraber olduğum Serkan Movit’ten arkadaş önerisi varmış, cep telefonuma zırt pırt mesaj geliyor. Bir zamanlar Tokmaktepe Mezarlığında metfun Erdinç Divandiler’den de teklifler geliyordu!

MEDYACILARA Ertuğrul Özkök, Hürriyet, 22.05.2019: “Kuvvetler ayrımına dayalı…” “Erkler ayrılığı (Yasama-Yürütme-Yargı) anlamındaki tamlama, “kuvvetler ayrımı” değil, “kuvvetler ayrılığı”dır.

MEDYACILARA Fadime Özkan, Star, 22.05.2019: “Özel hayatının gizlice kaydedilip yayınlanmasıyla kaldırıldı.” Dilimizde “yayınlamak” diye bir kelime yok. Doğrusu, “neşretmek” anlamında “yayımlamak”tır!

AT MARTİNİ Müge Anlı, kelimelerin anlamını bilmemesi bir kenara, olmayan uydurma kelimeleri kullanmayı da pek sever: “Bir televizyonluğu bile yok” (atv, 22.05.2019/11.06) Herkesin “televizyon sehpası” dediği nesneye “televizyonluk” diyen “fenomen” DEBRELİ MÜGE ANLI

HORR Melih Gökçek hem yazmaya meraklı hem de kuralları öğrenmek istemiyor: “O’DA HABERİNDE…” “Dahi” anlamındaki “da” bağlacı ayrı yazılır. poldimankafa@gmail.com soruyor: Melih Gökçek’e sorar mısınız: Kendisi yüksek ilkmektep mezunu mu? Ben mankafa olduğum hâlde biliyorum da.

DURUMUN VAZİYETİ Hıncal Uluç bu, arada bir doğruları yazar: “O zaman insanlar “Gazete yazmışsa doğrudur” derlerdi. Sallamanın cezası önce uyarı, sonra kovulmaktı. Şimdi ‘sallayana’ hem de ne iğrenç sallayana meslek kurumları ödül veriyor.”

SPİKERLERE Cem Öğretir, atv, 21.05.2019/19.16: “Sarar’ın evlerinde gasbedilmesi…” İnsanlar değil, nesneler gasbedilir!

MEDYACILARA İbrahim Tenekeci, Yeni Şafak, 13.5.2017: “Kişinin müslüman kardeşini tahkir etmesi, kötülük olarak ona kâfi gelir.” Kural: “Din ve mezhep adları ile bunların mensuplarını bildiren sözler büyük harfle başlar” (TDK)

HORR Hıncal Uluç, Sabah, 19.05.2019: “Ben Meksikamı, Kenanımı, Canımı hatırlamaz mıyım?.” Hıncal Uluç, yazım kurallarına uymamakta kararlı! Doğru yazım: “Ben Meksika’mı, Kenan’ımı, Can’ımı hatırlamaz mıyım?.”

MEDYACILARA Hıncal Uluç, Sabah, 19.05.2015: “Meksika’ya niye ‘Amerika’nın arka bahçesi’ diyorlar.” “Bir bölgeyi çevreleyen ve onunla ekonomik ve toplumsal etkileşim içinde bulunan bölge, hinterlant” (TDK) anlamındaki kelime “arkabahçe” şeklinde yazılır!

MEDYACILARA Hıncal Uluç, Sabah, 19.05.2019: “Perez Parado’nun adını neonlarda görünce daldık tabii..” Hıncal Uluç, isimler konusunda çok duyarsız. Sanatçının soy adı Parado değil, Prado’dur!

MEDYACILARA http://www.hurriyet.com.tr , Deniz Sipahi, 07.11.2017: “Yerli otomobil için talipli çok yazısı…” “İsteyen, istekli” anlamındaki “talip” sıfatına “-li” eki ulanamaz.

HORR Eski Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek Türkçe konusunda çok yetersiz: “HAMD OLSUN” “Tanrı’ya şükürler olsun” anlamında hoşnutluk anlatan bir söz anlamındaki kelime “hamdolsun” şeklinde yazılır!

HORR Eski Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, sabaha kadar ekran başında Türkçe cahili olduğunu âdeta ispatlıyor: “AMA AHMET HAKKETTİ” Hak etmek: Bir emek karşılığı hakkı olan şeyi elde etmek, hak kazanmak Hakkettmek: Maden, ağaç, taş üzerine elle yazı veya şekil oymak

HORR Elazığlı Sırrı Er, çakma da olsa Türkçeyle ilgili kitap yazmış ama tamlayan eki “-in”in ne şekilde kullanılacağını bilmiyor: “Alphonse de Lamartine’n ifadesiyle..” Kelime “Lamartin” şeklinde okunur ve tamlayan ekiyle “Lamartin’in” şeklinde yazılır! Ayakta uyumaya devam HORR

USTADAN “Sende bir yumurta var, bende bir yumurta var. Ben sana bir yumurta sen bana bir yumurta versen her birimizde yine birer yumurta olur. Sende bir bilgi var, bende bir bilgi var; sen bana bir bilgi ben sana bir bilgi versem her birimizde ikişer bilgi olur.” (Konfüçyüs)

MEDYACILARA Sevgim Begüm Yavuz, Gözcü, 15.01.2018: “Teamüden adam öldürme ve teamüden adam öldürmeye teşebbüs…” “İşlenecek bir suçu önceden planlayarak, planlı bir biçimde, tasarlayarak” anlamındaki zarf “taammüden”dir.

NEYMİŞ AKP’nin yeni yıldızı Ali İhsan Yavuz, gerçekten de “yavuz” bir politikacı çıktı! Kendileri “hukukçu”ymuş ama İstanbul seçiminde yapıldığını öne sürdüğü “yolsuzluğu” açıklarken önce “teamülen” dedi, sonra teamüden diye düzeltti! Ama bir türlü taammüden diyemedi! Attila Aşut

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Yorumlar kapatıldı.