TARASSUT KULESİ/HIZLI YAZAR

Mart 22, 2015    Kategori: Genel, TARASSUT KULESİ

Sırrı Er’i yıllardır takip eder uyarırız. Uyarırırız ama bütün uyarılar Sırrı Er’e vız gelir tırıs gider.
Bu adamın binlerce takip edeni yüzlerce etkili ve yetkili dostu vardır; vardır ama hiçbiri bu intihalciyi bir kenara çekip de “Bak kardeşim bu yaptığın işler doğru değil, milletin dirsek çürüterek yıllarca çalıştıktan sonra yazdığı köşe yazılarına, kitaplara hoop diye konmak olmaz. Bu işler haramdır, ayıptır, günahtır ve suçtur” demiyor.
Gelelim köftehorun bir marifetine daha:

Efendim “yazar”ımız Moral FM’de “spikerlik” yaparken, aklına “yazar” olmak gelmiş ve oturmuş bilgisayarın başına, erik bahçesine dalar gibi dalmış İnternet bahçesine;
1- izmirdiksiyonegitimi.org,
2- Nariye Şahin, Güzel Konuşma, www.ege-edebiyat.org,
3- www.kpss.com.tr’ye, kopyalamış da kopyalamış ve 2,5 sayfa A4 doldurarak Moral Haber yöneticilerine vermiş, onlar da “Birkaç küçük güzel dokunuş” başlığıyla sitelerine yapıştırıvermişler.(11.12.2006- 16:11)
Eee artık sırada “yazar” niyetine salınmak vardır…
Millet şapkadan tavşan çıkarırken “yazar”ımız şapkadan dinozor çıkarıyor. Beş kitap yazıyor, hepsi kaynak belirtilmeden kes-yapıştır imalatı. Kitaplar 50 bin satıyor, kaynak kişilere telif ödemek mi? Güldürmeyin adamı/milleti. Köftehorun cebinde akrep vardır. Hiç işi yok da telif ödeyecek.
Ne diyordu “Yedi Kocalı Hürmüz”de Kadı Sıracettin: “Haram helal ver Allah’ım, kadı kulun yer Allah’ım”…
Nur içinde yat Sadık Şendil, nur içinde yat…

İLKELİ “DEDÜĞÜN”
Uzman (!) eğitimci Sırrı Er, bir türlü “psikiyatr” diyemiyor/yazamıyor. Hem “uzman eğitimci-uzman diksiyon hocası” olacaksın hem de bu şekilde duyarsız davranacaksınız, olacak iş değil.
İşte örnekler:

* Sırrı Er, www.facebook.com, 14.01.2014: “Uzman Psikiyatrist Ayhan Akcan ve Hukukçu Cengiz Hortoğlu ile konuşacağız.”

* Sırrı Er, Twitter, 23.01.2014: “Sırrı Er ve Uzman Psikiyatrist Ayhan Akcan’ın sunumlarıyla her perşembe saat 11.00’de TRT Radyo…”

* Sırrı Er, www.facebook.com, 26.02.2014: “TRT Radyo 1 de Uzman Psikiyatır Ayhan Akcan ile saat 11.00-12.00 ‘Öfke’yi konuşacağız.”

* Sırrı Er, Twitter, 4 Eyl 2014 – “Dostlar TRT Radyo 1 de ‘Hayata Dair’ programında Uzman Psikiyatır Ayhan Akcan İle “Aile ve Aile Terapisini…”

Tüm radyo konuşmalarında “psikiyatır” diyor demesine de bir türli “psikiyatr” diyemiyor.dili dönmüyor zahir.
Not:
“Psikiyatrist” kelimesi tamamen uydurmadır.

TURNİKEDEKİ DEMOSTEN
İntihalci Sırrı Er’in yaptıkları malum. Söyleyecek bir sözü ve kapasitesi olmadığından, özellikle konuşmalarında “Yok şu şunu dedi, yok bu bunu dedi” diyerek vakit geçirmeye pek meraklıdır.
Genel ağda yakaladığımız örneklerden biri de Demosten,.
03.08.2006’da Moral Haber’de başladığı yolculuğa “www.yeniasya.com”, “wwwsirrier.com.tr” ve “www.gönüldergisi.com” da turunu bitirmiş:
“Demosten’in güzel bir sözü var: Bir fıçının çatlak mı yoksa dolu mu olduğu nasıl ki çıkarttığı sesten anlaşılırsa; bir insanın da ahmak mı yoksa akıllı mı olduğu konuştuğu kelimelerden anlaşılır.”
Kitapların tümünü elden geçiremedim, onları da yakında irdelenecek…

BEKTAŞİ’NİN ANLAMINI BİLMEYEN “UZMAN” EĞİTİMCİ
Kerameti kendinden menkul uzman intihalci Sırrı Er, “Bektaşi”nin anlamını bilmiyor, öğretelim: “Hacı Bektaş Veli’nin tarikatına girmiş olan kimse”ye Bektaşi denilir.
“Mistik, seyit, hümanist, mutasavvıf şair ve filozof”umuzun adı “Hacı Bektaş Veli” şekline yazılır.
Garibim birçok şeyi bilmediği gibi bunu da bilmiyor.
İşte, Facebook’taki incisi:
“Hacı Bektaşi Veli ne de güzel söylemiş: Özünde ve sözünde temiz olmayanların, îmânı tam değildir.” (26.11.2014)

HANGİ DAĞDA KURT ÖLDÜ?
Hıncal Uluç, inatla ve ısrarla, “benzer” anlamındaki “aynı” kelimesiini “ayni şeklinde yazardı. Ne oldu da kelimeyi doğru olarak yazdı: “Ben,’ dedim, ‘Hıncal Uluç. Modern Folk Üçlüsü’nün menajeri ve aynı zamanda gazeteciyim.” (Sabah, 31.08.2014)

ADANIN İSMİ
Merkezi Cagliari olan İtalya’daki adanın ismi Sardinya’dır. Googe’daki 20.200 kişinin hatasına Güneri Cıvaoğlu da katılmış:
“İtalyan toprağı olan Sardunya Adası da ayrılıkçı rüzgârlar altında bir coğrafya.”, “Sardunya’da bütün taksiler son model beyaz Mercedes…”, “Konuştuğum Sardunyalılar ‘Şiddete karşıyız, çünkü ada karışırsa, turist gelmez, oysa biz turizm geliriyle bir refah toplumuyuz.'” (Milliyet, 21.10.2014)

BUNLAR DA KISA KISA
* Cem Küçük, Yeni Şafak, 16.10.2014: “…yani devletin harem-i ismetini tüm dünyaya servis etmiş ve Türk devletini rezil etmeye çalışmış bir çetedir.”
Cem Küçük, uyarılarımıza karşın, “harim” yerine “harem” demeye devam ediyor.
Harem: “Saray ve konaklarda kadınlara ayrılan bölüm, selamlık karşıtı.”
Harim:”Girilmesi yabancıya yasak olan, kutsal tutulan, korunulan yer.”

* www.milliyet.com, 12.11.2007: “Anıtkabri ziyaret etmemesini de eleştirdi. Baykal, Kral Abdullah’ın Anıtkabri ziyaret etmemesinin sadece Atatürk’e değil, Türk halkına da yapılan saygısızlık olduğunu söyledi.”
“Anıtkabir” adına sesli harf ulandığında ünlü düşmesi kuralı uygulanmaz. Doğru imla: … Anıtkabir’i
* gökçer tahincioğlu milliyet, 30.11.2014: “Uzun bir hikâyenin sonu, o Aralık ayında başlamıştı”, “O Aralık, kanın ve katliamın, o Aralık yokluğun ve kazanmanın, o aralık isimleri yaşadıkları sürece gizli tutulmaya çalışılanların sahte kahramanlığının Aralık’ıydı.”, Kimse, o Aralık ayını bir daha unutmayacaktı.”
“Aralık” adı özel değildir, büyük harfle başlamaz.

* www.milliyet.com.tr, 02.03.2014: “Türkiye, Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana Türkiye’nin yakın ilişkide olduğu … 1774 Küçük Kaynarca anlaşması ile Osmanlı’dan kopan Kırım…”
“Kaynarca Antlaşması” doğru ifadedir.

* Abdülkadir Selvi, CNN Türk, 11.08.2014/21.28: “Meydaana getirmesi…”
“Meydan” kelimesine sesli harf ulandığında “meydana” şeklinde seslendirilir.

BUGÜN TÜRKÇE İÇİN NE YAPTINIZ?
Not: Eleştirilen kişiler, cevap hakkını kullanabilirler…
Saygılarımla,
Hüseyin Movit
Türkçe Gönüllüleri-Dil İzleme Grubu Kurucu Başkanı/Eleştirmen
www.ignelifici.com
www.delikanlisozluk.com
Yorumlara kapalı.
Arama


Hakkımda

İsim: Hüseyin Movit
Meslek: Genel Yayın Yönetmeni, Düzeltmen
Şehir: İstanbul
Kişisel sayfam


Kategoriler


Arşiv


Bağlantılar


Meta


RSS takip