TARASSUT KULESİ / TEK SORU

Uzman ve iflah olmaz aşırmacı Sırrı Er, “Sözün Büyüsü” (Hayat Yayınları) adlı çakma kitabında Nejat Muallimoğlu’nu da ihmal etmemiş. (Köftehor rahmet-i rahmana kavuşmuş kişilerin kitaplarından aşırmayı pek sever.)
Oturmuş bilgisayarın başına, rahmetlinin “Türkçe Bilen Aranıyor” adlı kitabından kendi kitabına aşır babam aşır, aşırmış…

Tam 43 (yazıyla kırk üç) sayfayı kitabına yerleştirivermiş. (259-302) Eleştirilerimizi “dut yemiş bülbül” pozisyonunda okuyan aşırmacıya sorumuz var.Tek cevap istiyorum. Delikanlıca…

1- Evet aşırdım. (348 sayfalık “Temel Konuşma Teknikleri ve Diksiyon” adlı kitabımda, Prof Dr. Hamza Zülfikar’dan 66, “www.emretilev.com'”dan da 174 sayfa aşırmıştım. Sana ne!)

2- Yok aşırmadım. Rahmetliye dosyayı yayımlaması için ben vermiştim.)

HİÇ BOŞ DURMUYOR

Uzman aşırmacı Sırrı Er, başkalarının yazılarını sahiplenmeyi çok sever; özellikle rahmet-i rahmana kavuşmuş olanların yazılarını/eserlerini.
Köftehor bu sefer de rahmetli Ord. Prof. Ali Fuad Başgil’in, “UYDURMACI OLMAYANLAR NASIL SİNDİRİLDİLER?” başlıklı yazısından bir bölümü, “www.dogrulus.com”dan aşırarak kendi yazısıymış gibi kaynak göstermeden Face’e yapıştırıvermiş: “Bugünlerde hepimizin bu söze riayet etmeye ne de ihtiyacı var… Ah bir anlasak…” ilk paragrafıyla:

“Kelâmın fızza ise, sükût eyle olsun zeheb;
Kemâl ehli kemalâtı sükût ile buldular hep
Kelâmın (konuşman, sözün) gümüş (gibi kıymetli) ise bile sükût eyle (sus, dinle), altın (gibi kıymetli) olsun; çünkü kemâl ehli (hikmet ve irfân sâhibi kıymetli insanlar), kemâlâtı (hikmet, irfân ve kıymeti) hep sükût ile (susup dinleyerek) buldular…” (www.facebook.com.25.02.2015)

Aşırmacının yaptığı tek şey yazının sonuna, her zamanki gibi üç nokta koymuş olması.
Eee bu kadar da zahmet edilir doğrusu beleş yazıya.
Birileri aşırır, birileri de ensesinden yakalar.
Adam, takip edildiğini biliyor, aşırmacılığı herkese ilan ediliyor yine de durmuyor; alışmış kudurmuştan beterdir misali.
(Makalenin tamamı için: http://www.dogrulus.com/yazdir.php?142=yazi&id=166)

SIRADA DİVANYOLU DERGİSİ
Azılı intihalci Sırrı Er, bu kez ağına Divanyolu dergisini düşürmüş. Derginin ilk sayısının 74-75-76. sayfalarında, yaza yaza cılkını çıkardığı, “En-kıro-men” başlıklı yazısını oturtuvermiş.
Her zaman yaptığı gibi yazıda köftehorun tek kelimesi yok! Önce Sayın Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın’ın, köftehorun “Sözün Büyüsü” adlı çakma kitabına yazdığı ön sözün ilk iki paragrafını yazısının baş tarafına yapıştırıvermiş. Akabinde Sayın Prof. Dr. Hamza Zülfikar’ın “www.hisse.net”, “forum.alternatifim.com” (20.05.2007)’da yayımlanan,
1- Beynamaz mısınız, Binamaz mı?
2- Anchorman,
3- Yoğun,
4- Türkiye Devleti,
5- Ajansa Düşmek,
6- Affedersiniz,
7- Ne İçersiniz
8- Altını Çizmek başlıklı yazılarıyla
“dersimize-debiyat.blogspot.com.tr” (13.04.2010)’de yayımlanan “Doğru Yazalım-Doğru Konuşalım” (13.04.2010) başlıklı yazısından bazı bölümleri makaslayarak yapıştırmış.
Bu da yetmemiş ve yazının finaline, amcası Rahim Er’in Türkiye gazetesinde 29.12.2004’te yayımlanan “Türkçe öğretememek” başlıklı yazısından bir bölümü ekleyivermiş…
Üç sayfaya yayılan çakma yazıda köftehorun tek satırı yok! Çakma beş kitabında olduğu gibi yazının tümü yürütme.
Böylelikle, Divanyolu dergisi de sırasını savmış oluyor…
Sen sağ, ben selamet…

KPSS’YE GİRMEDEN TRT’YE GİRMEK (NASIL OLUYORSA)
Divanyolu dergisinin sitesinden okuyalım:
“Sırrı Er
Temel Konuşma Teknikleri – Diksiyon, Etkili ve Güzel Konuşma Sanatı, Sözün Büyüsü ve Dünden Bugüne Söz Söyleme Sanatı isimli kitapların da yazarı olan Sırrı Er 1988’de TRT İst. TV’de çalışma hayatına başladı. TGRT, Kanal D, SHOW TV, ATV, CINE 5, STV, Kanal 7, Moral FM, 9. Kanal gibi TV ve radyolarda program yapımcılığı, sunuculuğu ve spikerliği yaptı. Birçok ödülün sahibi. Eğitim ve eser vermeye devam ediyor.” (http://www.divanyoludergisi.com/author/sirrier/)

Yazıyı okuduktan sonra “Allah Allah” dedik, “Yok yani insan merak etmiyor değil, KPSS’ye girmeden TRT’de çalışılabiliyor mu?”

Adam oradan buradan kopyaladığı (aşırdığı) yazılarla beş çakma kitap yazmış (Hayat Yayınları), tahsili meşkuk (şüpheli) bir kişinin, “Ben yüksekokul mezunuyum (köftehor hayali bir yüksekokul bitirmiş -Sahne Sanatları Eğitimi-) demesiyle TRT’ye giriliyor mu? Dört yıldır bu soruyu soran yok. Tahsili nedir soran yok.

Bu işin içinde torpil var mı? Torpili kim? İçinde TRT payı da olan 293.- TL elektrik parası ödeyen ben fakire, biri/birileri cevap verebilir mi acaba?

TALİP HARCAMACA
Locanın şen dullarından Ayça suratsızın teki. Paravan açılırken gelen taliplere bir bakışı var ki tarif edilemez. Kadın evlenmeye değil de locada oturup yorum yapmaya gelmiş.
Kadının renkli göz istemediği ayan beyan ortadayken yine bir talip ve gözleri renkli. Talibin yüzüne karş söylediklerine avukat hanım bile isyan ediyor.
Yöneticinin renkli gözlü talipleri Ayça’nın önüne kurbanlık koyun gibi atması çok manidar. (Esra Erol’la, FOX TV, 17.02.2015)
Haspanın ağlayıp zırlaması da cabası

MÜGECE
Müge Anlı, atv, 30.01.2015/10.04: “Fırına benzettiğin çocuk bu çocuk mu?
Tercümesi: “Fırıncıya benzettiğin çocuk bu çocuk mu?”

MÜGECE
Müge Anlı, atv, 10.06.2014/11.45: “Başını kesecek kadar ne yaptınız?”
Tercümesi: “(O) başı kesilecek kadar ne yaptı?”

MÜGECE
Müge Anlı, atv, 10.06.2014/12.04: “Ortada doğru anlaşılmayan bir şey var.”
Tercümesi: “Ortada doğru anlatılmayan bir şey var.”

MÜGECE
Müge Anlı, atv, 12.02.2015/10.25: “Para alındı dedi, değil çıktı.”
Tercümesi: “Para alındı dedi, alınmadığı anlaşıldı.”

İZDİVAÇ’TAKİLER PROBLEMLİ
Prof. Dr. Nevzat Tarhan, TGRT’de geçtiğimiz pazar akşamı katıldığı bir programda izdivaç programları hakkında “Normal insanlar gitmiyor, oraya çıkanların çoğu problemli” dedi.
Sunucumuz “İtham etmiş olmuyor musunuz?” diye araya girdi.
Hocamız, “Toplumun önünde kendilerini teşhir eden kişilerin bir patolojileri vardır” diye devam etti.
“Evliliğin anlamı bu değil” diyen Tarhan, “Evlilik gösteri malzemesi olmaz” ile konuya noktayı koydu.
“BENİM HASTAM BİLE GİTTİ”
Tarhan, “Bizim bir hastamız taburcu oldu ve oraya gitti. Biri evlenme teklif edince hastalığı nüksetti. Teklif eden bilmiyor, hastam ağzı iyi laf yapan birisi. Normal kişiler gitmiyor” diyerek anısını anlattı.
Ayrıca hocamın ‘gösteri malzemesi’ sözüne katılıyorum. Esra Erol’un programında bir yıldır orada oturanlar var, hatta gidip gidip tekrar gelenler de var…
Bir gerçek daha var hocam; ne kadar siz ‘evlilik müessesini korumak’ için program zararlı, katılanlar ‘normal değil’ diye söylenseniz de, burada konuşulanların gerçeklik payı mevcut…
Bu gösterinin gündelik yaşamdaki hâlleri böyle olabiliyor maalesef! (Sina Koloğlu, Milliyet, 16.12.2014)

BUGÜN TÜRKÇE İÇİN NE YAPTINIZ?
Not: Eleştirilen kişiler, cevap hakkını kullanabilirler…
Saygılarımla,
Hüseyin Movit
Türkçe Gönüllüleri-Dil İzleme Grubu Kurucu Başkanı/Eleştirmen
www.ignelifici.com
www.delikanlisozluk.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Yorumlar kapatıldı.